Kamery IP a kamery CVI — czym się różnią i kiedy warto je wybrać?

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje rejestratorów kamer. Korzystają one z różnych technologii, przez co znajdują inne zastosowanie. Dlatego warto zaznajomić się z ich możliwościami, aby wybrać model, który rzeczywiście sprawdzi się w danym miejscu. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się o najważniejszych wyróżnikach systemów IP oraz CVI.

Technologia sygnału kamer IP oraz CVI

Pierwszą ważną różnicą są rozwiązania technologiczne. Odpowiadają one właściwie za wszystko inne. Tak więc kamery IP (ang. Internet Protocol) wykorzystują cyfrowy sygnał do przesyłania danych wideo przez sieć. Nie wymagają przy tym żadnych zmian w instalacji sieciowej. Wystarczy je włączyć i sparować z WiFi, aby zacząć nagrywać obraz. Sterowanie odbywa się za pomocą programów komputerowych albo aplikacji na telefon.

Alternatywa jest nieco bardziej skomplikowana. Kamery CVI (ang. Compose Video Interface) korzystają z analogowego sygnału do przesyłania obrazu. Zarządzanie nimi oraz rejestracja wideo wymaga przy tym włączenia jednostki centralnej do systemu. Przez to sterowanie jest nieco bardziej problematyczne niż w przypadku technologii IP. Infrastruktura kablowa ma jednak niezaprzeczalne zalety, o których wspomnimy w następnych akapitach.

Rozdzielczość w kamerach IP i CVI

Pod tym względem jeden z systemów ma znaczną przewagę. Kamery analogowe obsługują obecnie co najwyżej rozdzielczość HD i Full HD (ang. High Definition), czyli odpowiednio 720 p i 1080 p. To wystarczy w zdecydowanej większości przypadków. Niemniej kamery cyfrowe potrafią nagrywać obraz w jakości sięgającej nawet 4K. Co więcej, nie mają pod tym względem żadnych ograniczeń i w przyszłości mogą obsługiwać nawet jeszcze większe rozdzielczości.

Odległość przesyłu danych w kamerach IP i CVI

W tym przypadku korzystniej wypadają technologie Compose Video Interface. Długość transmisji kablami wynosi do 300 m (720 p) lub 500 m (1080 p). Urządzenia obsługujące Internet Protocol działają dobrze w odległości maksymalnie 100 m. To niemało, choć ograniczenie potrafi być kłopotliwe w niektórych sytuacjach.

Kiedy wybrać kamerę IP, a kiedy CVI?

Pomimo że rozwiązania analogowe mogą wydawać się nieco przestarzałe, to wciąż znajdują swoje zastosowanie w wielu miejscach. Montuje się je przede wszystkim wtedy, gdy istnieje potrzeba monitorowania bardzo rozległego terenu. Obraz przesyłany przez kable dotrze bowiem do jednostki centralnej oddalonej nawet o pół kilometra. Poza tym na korzyść kamer CVI przemawia niski koszt zakupu.

Urządzenia korzystające z technologii IP są zaś bardziej przydatne przy ochronie domów jednorodzinnych czy niewielkich obiektów firmowych (np. biur). Będą też przydatniejsze wszędzie tam, gdzie najbardziej liczy się jakość wideo i możliwie najprostsza obsługa.

Gdzie kupić kamery IP lub CVI?

Oba wspomniane rodzaje rejestratorów obrazu znajdują się w asortymencie sklepu Noxel. Wszystkie kamery pochodzą od uznanych producentów, takich jak HikVision czy Dahua. Skontaktuj się z przedstawicielami firmy Noxel, aby otrzymać pomoc w wyborze sprzętu, który najlepiej spełni twoje oczekiwania.