
Jak podłączyć kabel antenowy krok po kroku
Budowa kabla antenowego jest bardzo prosta. Składa się on z wykonanej z miedzi lub aluminium żyły środkowej, izolacyjnego dieelektryka, folii poliestrowej, miedzianego lub aluminiowego oplotu, a także warstwy folii metalowej i zewnętrznego, izolacyjno – ochronnego płaszcza zewnętrznego.
Jak to działa w praktyce?
Zasada działania kabla antenowego również jest bardzo prosta. Nośna sygnału jest przesyłana przez żyłę środkową, co – biorąc pod uwagę współosiową strukturę kabla – pozwala na całkowite zamknięcie pola elektromagnetycznego wewnątrz niej. Dzięki temu kabel antenowy sprawdzi się zarówno w przypadku podatnych na zakłócenia z zewnątrz sygnałów słabych, jak i sygnałów silnych, które poprzez pole elektromagnetyczne mogłyby wpływać na otoczenie.
Podłączenie kabla antenowego – praktyczne wskazówki:
1. Proces podłączenia kabla antenowego należy rozpocząć od jego solidnego przygotowania. W tym celu należy ściągnąć z kabla zewnętrzną izolację i to od strony, która będzie obrabiana. Kolejnym krokiem jest wywinięcie ekranu na zewnątrz, a następnie dokładne zbadanie stanu technicznego okablowania. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy oplot nie styka się z żyłą środkową.
2. Następnym krokiem jest wprowadzenie tak przygotowanej końcówki do złącza. Jeśli montowany jest on bezpośrednio do anteny, to kabel ów należy najpierw wsunąć pod metalową, przewodzącą blaszkę. Trzeba to zrobić tak, aby żyła środkowa znalazła się tuż pod śrubą. Gdy zostanie ona dokręcona w sposób prawidłowy, uzyskane w ten sposób połączenie powinno być w pełni stabilne. Po zakończeniu montażu należy koniecznie sprawdzić, czy oplot nie dotyka płytki drukowanej, ani też do żyły wewnętrznej.
3. W przypadku konieczności przedłużenia kabla antenowego, należy zdecydować się na wybór określonego wariantu połączenia. Podłączenie przedłużanego kabla do anteny będzie wymagać dwóch złącz F, a także łącznika wtyków F czyli tzw. beczki. W przypadku, gdy kabel ma zostać podłączony do np. tunera telewizji naziemnej, konieczne będzie zastosowanie męskiego i żeńskiego złącza TV, a także dwóch złącz typu F.
Uwaga! W przypadku chęci podłączenia przewodu antenowego do telewizora, warto zakupić gotowy kabel z odpowiednio przygotowaną końcówką. Koszt takiego zestawu nie jest duży, a można dzięki temu zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.
Podsumowując, przedłużenie lub podłączenie kabla antenowego to czynność pozornie proste. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że nawet drobne niedociągnięcia mogą wpłynąć na wzrost rezystancji połączenia, a w konsekwencji doprowadzić do zaniku sygnału.
Leave a Reply